19 Mayıs Mh. Şemsettin Günaltay Cd. Kazım Gökten İş Merkezi No:148/18 Kadıköy 34736 İstanbul
+90 216 395 09 99
info@vipyatdunyasi.com

Tekne ve Yatlarda Vergiler Düşürülüyor

Tekne ve Yatlarda Vergiler Düşürülüyor

Yabanci bayrakli teknelerin Türk bayragina geçis yapmasi amaciyla için vergi düzenlemesi planlaniyor. Bu düzenlemeye göre KDV yüzde 1’e inecek ve ÖTV alinmayacak. Özel teknelere uygulanan Özel Tüketim Vergisi sifirlanacak ve Katma Deger Vergisi oranida yüzde 1’e indirilecek. Sabah gazetesinde yayinlanan habere göre; Basbakan Binali Yildirim ve ekonomi kurmaylarinin, yabanci bayrak tasiyan yatlarin Türk bayragina geçis yapmasi hususunda tesvik edici bazi çalismalarin oldugu yayinlandi. Ulastirma, Denizcilik ve Haberlesme Bakanligi tarafindan hazirlanacak olan tasari önümüzdeki haftalarda Meclis’e sunulacak. Buna göre; halihazirda yüzde 18 olan KDV oraninin yüzde 1’e indirilmesi, ÖTV’nin de sifirlanmasi öngörülen yeni tasariyla, isletlemeri kamu ve belediyelere ait çekek yerleri ve marinalarda da kira avantaji gündeme gelmesi bekleniyor.

Türkiye sularinda barindirilan çogu Türklere ait olan fakat yabanci bayrakli teknelerin, bir taraftan ikinci el yat satisi için konulan ithalat sinirlamalari, öteki taraftan ise sifir olarak satisi yapilan yatlardaki yüksek vergi oranlari (%27,4 oranindaki ÖTV + KDV + MTV) yabanci bayrakli olarak dolasimini daha uygun hale getiriyordu. Vatandaslarimiz bu vergi istisnasindan yararlanmak amaciyla vergi açisindan daha esnek bir ülkede göstermelik bir sirket kurarak, satin aldiklari tekneler tescillerini kurduklari sirketler üzerinden yapip, yabanci bayrak çekiyorlardi. Belirtilen yeni kanun önergesi ile bundan sonra Türk bayragini tasiyan yatlar da ayni istisnalara sahip olacaklar.

Bu arada yabanci bayrakli teknelerdeki durum ne olacak diye merak edenlere ise; bu tarz tekneler için her 3 ayda bir yabanci sulara çikis mecburiyeti konulacak. Yenin kanun ile beraber yaklasik 5.000 irili ufakli teknenin Türk bayragi çekmesi öngörülüyor. Degeri 100 Bin Usd ve üzerindeki yabanci bayraga sahip yatlarin bayrak degistirmesi sirasinda, ortalama yilda ekstra 5 milyon Usd bir vergi getiri saglanacagi kaydediliyor.

Bu hususta röportaj vermis olan DENTUR Genel Sekreteri Sayin Orhun Sentürk; “Türkiye’de halihazirda 9.200 adet yabanci bayrakli tekne ve yat oldugunu belirtti. Sentürk; “Bu teknelerin yüzde 90’i ise özellikle Amerikan bayrakli. Her yil yatlarin sicil kaydi yenileme, harç ve bayrak tescili için Amerika’ya ortalama 7 milyon Usd ödeniyor. Bu teklifin hayata geçmesiyle birlikte bu 7 milyon dolar Türkiye’de kalacak. Ayrica hedeflenen 5 bin tekne Türk bayragi çeker ise, yüzde 1 KDV uygulanmasi durumunda bile yillik ortalama 5 milyon dolarlik vergi kazanci saglanacak. Su anda bu yatlardan hiçbir sekilde vergi alinamiyor” diye belirtti.  9.200 yatin ortalama 1.500’ünün sahiplerinin Türk olmadigini belirten Sentürk, yeni çalismayla birlikte sahibi yabanci olan teknelerin dahi Türk bayragina geçmelerinin avantajli olacagini ifade etti.