19 Mayıs Mh. Şemsettin Günaltay Cd. Kazım Gökten İş Merkezi No:148/18 Kadıköy 34736 İstanbul
+90 216 395 09 99
info@vipyatdunyasi.com

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg Ulysses isimli 107 metrelik süper yatı satın aldı

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg Ulysses isimli 107 metrelik süper yatı satın aldı

Piyasa degeri yaklasik 521 milyar dolar olan dünyanin en büyük sirketlerinden biri konumundaki Facebook’un Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in liste fiyati 195 milyon dolar olan 107 metre uzunlugunda ultra lüks bir yat satin aldigi ortaya çikti.

Kisisel serveti 75 milyar dolar olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg aylardir tüm dünyadan gizleyerek satin aldigi 107 metre uzunlugundaki süper yati ile Pasifikte görünmüstü. Zuckerberg, Eylül ayinda Monako Yat Fuarinda aslinda liste fiyati 195 milyon dolar olan ‘Ulysses’ isimli yati görüp, çetin pazarliklar sonucu 150 milyon dolara almisti. Ulysses yatinin içinde her türlü konfor bulunmakta olup teknenin içinde helikopterden, 24 metrelik yardimci tekneye, 4x4 otomobilden, motosiklete kadar hiçbir sey eksik degil.

Mark Zuckerberg bu lüks yati Yeni Zelandali dolar milyarderi Graame Hart’tan satin almis. Yeni Zelanda’nin en zengin insani olan Hart’tin en büyük hobisi ise lüks yatlar. 1955 yilinda dogan Hart is hayatina sifirdan baslamis biri olarak taniniyor.  Soförlükten, tezgahtarliga kadar bir çok iste çalisan Hart bugün 8 milyar dolarlik kisisel servetin sahibi. Fortune Dergisinin ilk 500 siralamasinda 214’üncü sirada olan Hart, büyük bir yatirim sirketi olan Rank Grubu’nun patronu. Yatlara olan düskünlügü ile bilinen milyarder isadami simdiye kadar hep güzel teknelere sahip olmus. Mark Zuckerberg’e sattigi Ulysses isimli yati Norveç’teki Kleven tersanesinde yaptirmistir.

107 metre uzunlugundaki ‘Ulyseses’ isimli süper yatin içerisinde ayrica 24 metre bir tender tekne daha var. Helikopter için garajin dahi oldugu yatin kapali garajinda ise motosikletler, ATV’ler ve 4x4 bir araç var. Tekne hiç yakit ikmali yapmadan tüm dünyanin yarisini asabilecek ve zorlu kosullara dayanikli bir sekilde imal edilmis. Diger taraftan Ulysses adli tekne yaklasik 1 senedir satilikmis.  Bu durum bizlere Zuckerberg’in nasil bu kadar bir indirim aldigini açiklamak için yetiyor.

33 yasinda olan Mark Zuckerberg günümüzde bilisim dünyasinin en basarili ve en zengin girisimcilerinin basinda geliyor. Su anda Facebook’un yaklasik % 28’sine sahip olan Zuckerberg’in bireysel serveti 745milyar dolar civarlarinda. Facebook’un genç patronu bu serveti ile dünyanin en zengin 5. insani konumunda. Diger yandan Zuckerberg, Forbes’un arastirmasina göre dünyanin en güçlü 10’uncu kisisi. Facebook, su anda aylik ortalama aktif 2.1 milyar kullaniciyla yaklasik 522 milyar dolar piyasa degerine sahip.